מה זה

®Myobrace

אנחנו יודעים שכולנו רגילים ליישר שיניים בדרך אחת, עשינו את זה בעצמינו, החברים שלנו עשו את זה וזה מה שאנחנורואים מסביב. לכן כדי להבין את גודל הבשורה ושלא מדובר בעוד טרנד חולף, חשוב להתחיל מהתחלה. 
ניסינו להנגיש כמה שאפשר ולכתוב לכם רק את מה שחשוב שתדעו, אבל בתכלס אם זה מעניין אתכם מעבר, אם יש לכם שאלות- תרגישו חופשי לפנות אלינו, אנחנו מאוד אוהבים לדבר על זה ונשמח שתצרו קשר

ההיסטוריה של  האורתודנטיה

בתחילת המאה ה-19, צעיר בשם ג'ורג' קטלין ויתר על הקריירה שלו כעורך דין כדי להמשיך בתשוקתו לצייר את האינדיאנים וללמוד על תרבותם. לאחר עשרות שנים של מחקר ותיעוד של הילידים בסביבתם הטבעית, הוא הגיע לתובנות אותן פרסם  בספרו בשם 'סתום את הפה והציל את חייך'. בספר זה הוא הדגיש את כל הנזקים שיכולים להיגרם מנשימת פה, לרבות צפיפות שיניים וצמיחת פנים לקויה.

מי שהושפע מספר זה היה לא אחר מאשר אבי האורתודונטיה, ד"ר אדוארד אנגל,שלמעשה המשיך עבודתו של קטלין.
ד"ר אנגל פרסם  'Treatment of Malocclusion of the Teeth: Angle's System', ובמהדורה של 1907 הוא קבע:
"מבין כל הסיבות השונות המובילות לשיניים עקומות – נשימת הפה היא הסיבה המשמעותית ביותר"

בדיוק כמו שגשר מפעיל כוח על השיניים ומזיז אותן, כך גם שרירים מפעילים כוח על השיניים. ד"ר אנגל הגיע למסקנה כי השיניים מסתדרות  בהתאם לחצים שמפעילים שרירי הלחיים, הלשון והשפתיים. הוא טען שנשימת הפה גורמת למגוון של הפרעות סגר בהתאם למנח השרירים.

זה בא לידי ביטוי בצורות השונות של הבעיות סגר שונות ( class 2, class 3, מנשך פתוח סגר צלבי ועוד). במילים אחרות, בעיית הסגר היא סימפטום של בעיה, לא הבעיה עצמה. תופעה זו בה השרירים התרגלו לנשימה מהפה מכונה בטעות "דחיקת לשון" אך למעשה היא הפרעה בתפקודי שרירי הפה והלשון (poor myofunctional habits).

כה חזקה היתה תיאוריה זו עד שבוגר בית הספר של אנגל בשם ד"ר אלפרד רוג'רס חיבר סדרה של תרגילים כדי לטפל בתפקודי פה, ובכך לתקן שיניים עקומות ובעיות סגר. רוג'רס נחשה לאבי הטיפול התפקודי ביישור שיניים.

לאורך המאה ה-20, הרעיון כי הפרעות נשימה והפרעות תפקודיות הם הגורם לשיניים עקומות לא עזב את השיח וחזר על עצמו על ידי כמה מהאורתודנטים המוערכים ביותר ברחבי העולם.  אולם עם הזמן, אורתודונטיה כזרם מרכזי הפכה ממדע ביולוגי שהתמקד בגורמים ושיקומם, למדע מכאני שמתמקד באסתטיקה של השיניים.

נשימה והפרעות תפקודיות

מהו תפקוד אופטימלי של שרירי הפה והלשון?

אנו נולדים עם העדפה ברורה לנשום דרך האף. אם תינוק נסתם האף, הוא אמנם ינשום דרך הפה אך יעשה זאת בקושי רב. לנשימה דרך האף חשיבות רבה. האף מחמם, מסנן ומלחח (מלשון נותן לחות) את האוויר שאנו נושמים. במצב האידיאלי, הנשימה מתבצעת דרך האף, הלשון ממוקמת ב"תקרה" של הפה, השפתיים סגורות, השיניים נוגעות קלות זו בזו, הלסתות לא מהודקות ושרירי הפנים רפויים. כפי שמוצג בסרטון הבא. כשהאף מתפקד כהלכה והשרירים במצב מנוחה זה ניתן לממש את מלוא הפוטנציאל הגנטי להתפתחות ולגדילה.

ההשלכות של נשימת הפה

כשאדם נושם דרך הפה, השפתיים שלו נפתחות והלשון צונחת מהחיך ומתמקמת ברצפת הפה.  כשהפה נפתח והשיניים נפרדות, שרירי הפנים נמתחים לאורך, תנוחת הלשון הנמוכה מובילה לשינויים בדפוס הבליעה, והלשון מתקדמת קדימה במקום לעלות למעלה. מכיוון שהלשון והשפתיים מסוגלות לייצר עד 500 גרם ו-300 גרם של כוח בהתאמה, יש לפעילות זו השפעה עמוקה על מבני השיניים, במיוחד בהתחשב בעובדה שכדי להזיז שן אחת יש צורך בכוח בעוצמה של שני גרמים. (וזה מקום להזכיר שגרם היא יחידה למדידת כוח)

דחיקת לשון

אחת התופעות של הפרעה תפקודית היא בליעה 'לא טיפוסית' או 'הפוכה', כאשר יש פיצוי על מנח הלשון הלקוי שלו על ידי בליעה בדחיפה קדימה של הלשון ודחיפה לאחור של השפה התחתונה.  כיווץ זה של שרירי הפנים מייצר כוח לאחור על הלסתות בערך פעם בדקה ותורם לפגיעה במפרקי הלסת והתכווצויות של השרירים שמסביב. זו גם הסיבה כי אנשים בוגרים עם דחיקת לשון סובלים מהפרעות במפרק הלסת בשכיחות גבוהה יותר מאשר אלו עם בליעה תקינה.

ההשפעות על גדילה

גדילת עצמות גולגולת הפנים תלויה בתפקוד דרכי הנשימה והשרירים באיזור. לכן חוסר תפקוד בנשימה ובשרירי הפה מוביל במקרים קיצוניים לפנים צרות וארוכות ולבעיית נשימה בשינה כמו נחירות. (מכונה פנים לעיתים אדנואידליות) ככל שתפקוד לקוי יותר כך השפעתו על הגדילה רבה יותר. החיך העליון נעשה צר יותר מה שעוד יותר מקשה על הלשון להיצמד אליו. זה כרטיס כניסה למעגל קסמים הבא, החמרה בנשימת פה ותפקוד הלשון משפיעים על מבנה הלסת שמוביל לקושי בנשימת אף ותפקוד תקין של השרירים. ה"לופ" הזה חוזר עצמו עד לטיפול יסודי במבנה ובתפקוד במקביל. כיום רוב הטיפולים מסתמכים על שימוש במכניקה כמו גשר וקשתיות או אפילו ניתוחים כירורגים ולא על טיפול במקור הבעיה. טיפולים אלו מספקים פתרון מבוסס סימפטומים. הדבר דומה לטיפול בהשמנת יתר בעזרת שאיבת שומן בלי לשנות את התזונה ואורח החיים שלו.

חסרונות הגישה הקיימת

קו הטיפול הראשון עבור הפרעות נשימה בילדים הוא לעתים קרובות ניתוח להסרת שקדים ואדנואידים.
למרות יעילות הניתוח, ילדים רבים עדיין ממשיכים לנשום מהפה גם אחרי הניתוח. משמעות הדבר היא שלא ניתן לסמוך על הניתוח באופן בלעדי אלא יש צורך בפיתרון נוסף.

הפיתרון שמוצע הוא טיפול בתפקודי הפה אצל קלינאית תקשורת.
למרות שטיפול זה הוא חשוב הרבה פעמים ילדים ילדים מגלים קושי ביישום והטמעה של ההרגלים החדשים, כמו כן קושי בשיתוף פעולה.

הפתרונות שלנו

ברגע שהבנתם איך נשימת הפה מובילה להפרעות תפקודיות שמשפיעות על מבנה השיניים ואיכות השינה שלנו. בין אם אתם כבר מטופלים אצל קלינאית תקשורת, ובין אם לא. שמתם לב כי שינוי הרגלים אינו דבר של מה בכך. לסגור את הפה ולנשום דרך האף למספר דקות, זה לא מספיק ויש צורך בעזרה נוספת.

מסיבה זו, אנחנו משתמשים בסדים מיוחדים, המסייעים לשפר את התפקוד ובכך גם עוזרים ליישור השיניים.
סדים אלו נקראים "גשרירים" שזה הלחם בסיסים של גשר ושריר. משמעות המילה הגשריר הוא גשר שמאמן את השריר.
גשרירים אלו פותחו באוסטרליה על ידי חברת זMRC. הגשרירים הראשונים יוצרו לראשונה לפני כ30 שנה והם נפוצים בכל העולם לטיפול ביישור שיניים לילדים. ברגע שהגשריר הורכב הלשון לא יכולה לדחוק את השיניים ונשימת פה נעשית יותר קשה. זהו מכשיר פאסיבי.
ישנם סוגים שונים של גשרירים המתאימים למגוון רחב,של גילאים. כמו כן ישנם גשרירים המתאימים להרכבה עם גשר רגיל (סמכים/שקופיות) לתמיכה בטיפול בדחיקת לשון במקביל לטיפול האורתודנטי.
במקרים אחרים אנו משתמשים גם במכשור אקטיבי הנקרא בעברית, "משקולשון" שמשמעותו משקולות ללשון.
במקרים בהם החיך מאוד צר ואין מקום ללשון נדרשת הרחבת לסת כדי לאפשר ללשון להתמקם למעלה  אנו משתמשים ב"כבלסת" מאנגלית bws שזהו מרחיב לסת היחידי שתומך בהרחבת לסת כשהלשון.

בחירת הטיפול

הבחירה באיזו מערכת טיפול או טווח מכשירים להשתמש תלויה בבקשתו המוצגת של המטופל ובמה שאתה רוצה להשיג כמטפל.  חשוב לזכור שהמכשירים של MRC הם כלים שעוזרים לך להשיג את יעדי הטיפול שלך.  לכן, מטפל חייב להיות בעל הבנה בפילוסופיה וביעדי הטיפול של MRC, כמו גם כיצד נעשה שימוש במכשירים, כדי לעזור למטופל להשיג את מטרות הטיפול הללו. זו הסיבה לכך שיש להבין את כל המרכיבים של מערכות הטיפול של MRC, כולל התרגילים הפונקציונליים המיאו-פונקציונליים המלווים כל מערכת טיפול או טווח טיפול, כמו גם הדרך בה יש להעביר את הטיפול. יש להימנע מהסתמכות יתר על המכשירים בלבד.

משלוח טיפול ייחודי

מכיוון שחלק גדול מהנשימה והתיקון התפקודי מסתמך על שינוי הרגלים, המתרגלים חייבים להסתמך על היענות המטופל.  תאימות תלויה בהבנת המטופל את הבעיה שלו, והצלחת הבנה זו תלויה במידה רבה בדרך שבה אתה מחנך אותו.  המשאבים הייחודיים של MRC, תפיסות המרפאה ושיטות מתן הטיפול מסייעים בחינוך המטופל וממקסמים את הציות, שהוא חיוני להשגת תוצאות טיפול יעילות.

פישוט הטיפול

מערכות הטיפול והמוצרים של MRC מציגים למתרגלים הזדמנות לטפל במשתנים המרובים הדרושים לתיקון הפרעות נשימה והפרעות תפקודיות, הכל בצורה פשוטה וידידותית למטופל.  זה מקל על רבות מהמורכבות ותופעות הלוואי שהגישות הקונבנציונליות עומסות מהן, ומאפשרים למטפלים לטפל במגוון רחב יותר של מטופלים מבלי להפנות החוצה מהמרפאות שלהם.

המערכות פונות גם למטופלים בכך שהיא מאפשרת להם להשיג את התוצאות הרצויות והכל תחת קורת גג אחת.  המשמעות היא פחות עלויות, נוחות גבוהה יותר ותוצאות טובות יותר.  מערכות המכשירים ופרוטוקולי הטיפול שלנו מאפשרים לך לבנות פרקטיקה משגשגת, עם מטופלים משגשגים.

לקוחות מספרים עלינו